Învățarea prin proiect (Informatica)


Proiect didactic

Data                         14.01.2019
Instituția                 Liceul Teoretic Recea
Obiectul                  Informatica
Subiectul                Structura calculatorului
Tipul lecției            De sinteză și evaluare
Durata lecției          45/
Profesor                  Suleac Ludmila

  Sc4       Identificarea și descrierea părților componente ale calculatorului;
  Sc5      Clasificarea calculatoarelor;
  Sc6      Utilizarea corectă a termenilor specifici informaticii în enunțuri și comunicări.

        Obiectivele lecției. La finele lecției elevii vor fi capabili:
           O1 Să identifice unitățile funcționale ale calculatorului;
           O2 Să descrie componentele calculatorului și să explice funcționalitatea lor;
           O3 Să reprezinte componentele calculatorului cu ajutorul corpurilor geometrice;
           O4 Să reprezinte și să explice interconexiunile dintre componentele calculatorului;
           O5 Să clasifice dispozitivele periferice ale calculatorului în funcție de destinația lor.
           O6 Să clasifice calculatoarele în dependență de parametrii tehnici și economici.
           OSă demonstreze abilități de lucru în grup și pereche.

Strategii didactice:
ü  Metode de învăţământ:
-          metode de comunicare orală: conversaţie, explicaţia, problematizare;
-          metode de acţiune: exerciţiul;

ü  Procedee de instruire:
·         Conversaţia de consolidare;
·         Problematizare prin crearea situaţiilor problemă;
·         Exerciţii de consolidare;

ü  Mijloace de învăţământ: fişele elevilor, testul formativ cu proba.
ü  Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi, în grup.
ü  Forme de dirijare a învăţării:
·         Dirijată de profesor sau prin materiale didactice;
·         Independentă;
ü  Resurse materiale:
·         Fişe de lucru
·         material bibliografic:
-          Anatol Gremalschi, Grigore Vasilache, Ludmila Gremalschi, INFORMATICA, manual pentru clasa cl. VII-a, Editura Ştiinţa, 2008.
ü  Metode de evaluare:
-          evaluare sumativă, evaluare reciprocă, autoevaluare.



Demers educațional

Etapele lecției
Activitatea profesorului
timp
Activitatea elevului
Metode de lucru
Forme de organizare
I
Moment organizatoric
Salutarea. Verificarea absențelor. Asigurarea unei atmosfere adecvate de lucru.
Profesorul propune elevilor un citat: "Computer-ul este o unealtă, ca şi ciocanul, pentru a-i ajuta pe oameni în strădaniile lor, nimic mai mult." (James S. Trefil)
(anexa 1)
2/
Se pregătesc pentru lecție.
Citesc citatul, încearcă să-l comenteze.
Discuie euristică
Frontal
II
Actualizarea
Clasa este organizată în grupe. Fiecare grup va arunca zarul. În dependență de număru de puncte pe zar v-a primi însărcinarea.
(anexa 2, 3)
5/
Elevii aruncă zarul. Primesc plicul cu însărcinarea sub numărul care corespunde numărului de puncte acumulate.
Îndeplinesc însărcinarea
Problematizare
Lucrul pe grupe
III
Anunțarea temei și a obiectivelor.
Profesorul anunță tema și obiectivele (diapozitiv 6)
2/
Elevii notează tema în caiete.
Conversație
Frontal
IV
Realizarea coninutului
1.Profesorul propune elevilor o fișă de evaluare. Explică modalitatea de realizare a evaluării. (anexa 2)


2. Profesorul propune elevilor câteva ghicitori despre calculator și componentele lui. (diapozitivul 8)
3. profesorul propune elevilor să prezinte proiectele realizate
10/



   

2/



15-20/
    1.      Elevii examinează atent fișele. Rezolvă itemii propuși.
     2.      Schimbă fișa cu colegul din dreapta pentru evaluarea reciprocă. (răspunsurile vor fi afișate la ecran )(diap. 7)
Elevii ghicesc ghicitorile.



Elevii prezintă proiectele realizate (modelul calculatorului, gazeta de perete)
Fișă de evaluare





Joc de înviorare



Proiectul
Individual

În perechi



Frontal



Pe grupe
V
Bilanțul lecției
Profesorul cu ajutorul tehnicii: am știut, am aflat, vreau să știu face bilanțul lecției
Profesorul anunță regulile de notare.
(*)Tehnica RAI va fi utilizată pentru analiza-sinteză a materiei studiate.
3/




3/
Elevii completează fișele propuse de profesor (anexa 3)



Aruncă mingea, pun întrebare/ prinde mingea, răspunde.
Autoevaluare




Discuție euristică
Individual




Frontal  
VI
Asigurarea transferului și a retenției
De alcătuit o poezioară, ghicitoare, povestioară despre calculator.

Notează în agende.





Grilă de evaluare a produsului (model)
Nivelul de îndeplinire
        a criteriilor desemnate


Criteriile de evaluare

4



3

2

1
Cunoștințe la conținut
Modelul realizat arată că elevii au înțeles perfect conținutul
Modelul realizat arată că elevii au înțeles conținutul
Modelul realizat arată că elevii au înțeles parțial conținutul
Modelul realizat arată că elevii nu au înțeles conținutul
Competențe TIC
Elevii au realizat perfect conexiunile și interconexiunile între componentele calculatorului
Elevii au realizat  conexiunile și interconexiunile între componentele calculatorului
Elevii au realizat parțial conexiunile și interconexiunile între componentele calculatorului
Elevii nu au realizat conexiunile și interconexiunile între componentele calculatorului
Aspectul
Modelul calculatorului este realizat corect, cu respectarea proprietăților corpurilor geometrice și a proporțiilor
Modelul calculatorului este realizat corect, cu respectarea parțială a proprietăților corpurilor geometrice și a proporțiilor
Modelul calculatorului este realizat corect, cu respectarea parțială a proprietăților corpurilor geometrice, dar fără respectarea proporțiilor.
Modelul calculatorului este realizat fără  respectarea proprietăților corpurilor geometrice și a proporțiilor
Comunicare orală
Elevii au explicat pe larg și corect,  folosind un limbaj aferent structura și funcționalitatea calculatorului
Elevii au explicat corect,  folosind un limbaj aferent structura și funcționalitatea calculatorului
Elevii au explicat  corect,  folosind unele elemente ale  limbaj aferent structura și funcționalitatea calculatorului
Elevii nu au explicat structura și funcționalitatea calculatorului
Gîndire critică
Elevii au folosit cunoștințe și abilități de reflecție, pentru a face concluzii și deducții necesare în realizarea proiectului, verificînd și veriditatea lor.
Elevii au folosit cunoștințe și abilități de reflecție, pentru a face concluzii necesare în realizarea proiectului, verificînd și veriditatea lor.
Elevii au folosit cunoștințe și abilități de reflecție, pentru a face unele concluzii necesare în realizarea proiectului, verificînd și veriditatea lor.
Elevii nu au putut face concluziile și deducțiile necesare în realizarea proiectului.



Grilă de evaluare a produsului (gazeta de perete)

      Criteriile de evaluare

4

3

2

1
Cunoștințe la conținut
Gazeta de perete realizată arată că elevii au înțeles perfect conținutul
Gazeta de perete realizată arată că elevii au înțeles conținutul
Gazeta de perete realizată arată că elevii au înțeles parțial conținutul
Gazeta de perete realizată arată că elevii nu au înțeles conținutul
Scop și temă
Gazeta de perete realizată are un scop și o temă, congruientă temei proiectului, care reflectă perfect conținutul.
Gazeta de perete realizată are un scop și o temă, care reflectă perfect conținutul.
Gazeta de perete realizată are un scop și o temă, care reflectă parțial conținutul.
Gazeta de perete realizată nu are un scop și o temă, care ar reflecta conținutul.
Design
În realizarea gazetei de perete au fost selectate foarte corect culorile, unghiul de reprezentare a corpurilor, proporționalitatea, astfel obținînd un aspect atractiv și pe înțeles
În realizarea gazetei de perete au fost selectate  corect culorile, unghiul de reprezentare a corpurilor, proporționalitatea, astfel obținînd un aspect interesant
În realizarea gazetei de perete au fost folosite culori,  reprezentate  corpuri, astfel obținînd un aspect simplu
În realizarea gazetei de perete au fost folosite culori,  reprezentate  corpuri, astfel obținînd un aspect simplu și nu prea pe înțeles.
Organizare și echilibru
Gazeta de perete este bine echilibrată, creînd cu componentele sale un mesaj tematic clar
Gazeta de perete este echilibrată, creînd cu componentele sale un mesaj  clar
Gazeta de perete este parțial echilibrată, unele componente ale  sale conțin un mesaj incorect
Gazeta de perete nu este echilibrată și nu conține nici un mesaj
Creativitate
Elevii au folosit texte și  imagini originale, elemente de modelare, care au facilitat înțelegerea conținutului
Elevii au folosit texte și  imagini potrivite, care au facilitat înțelegerea conținutului.
Elevii au folosit texte și  imagini, cu care au încercat să redee conținutul
Elevii au folosit texte și  imagini care nu corespondeau tematicii gazetei de perete
Corectitudine
Gazeta de perete nu conține greșeli gramaticale și de executare a desenelor
Gazeta de perete nu conține greșeli gramaticale, dar apar vre-o două greșeli de executare a desenelor
Gazeta de perete conține cîteva greșeli gramaticale, și vre-o două greșeli de executare a desenelor
Gazeta de perete  conține multe greșeli gramaticale și de executare a desenelor
Gîndire critică
Elevii au folosit cunoștințe și abilități de reflecție, pentru a face concluzii și deducții necesare în realizarea proiectului, verificînd și veriditatea lor.
Elevii au folosit cunoștințe și abilități de reflecție, pentru a face concluzii necesare în realizarea proiectului, verificînd și veriditatea lor.
Elevii au folosit cunoștințe și abilități de reflecție, pentru a face unele concluzii necesare în realizarea proiectului, verificînd și veriditatea lor.
Elevii nu au putut face concluziile și deducțiile necesare în realizarea proiectului.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu