miercuri, 13 martie 2019

Demers educațional la matematică


Proiect didactic

Data 06.12.2018
Instituția IP LT Recea
Clasa: a V-a A
Numărul lecției în modul: 2
Numărul lecției conform orarului: 1
Obiectul: Matematica
Subiectul: Fracții subunitare, echiunitare și supraunitare.
Tipul lecției:  Lecție mixtă.
Durata lecției: 45 min
Profesor: Suleac Ludmila
Subcompetențe:
                          2.1.  Utilizarea terminologiei aferente  noţiunii de fracţie ordinară, număr zecimal finit în contexte variate.
                          2.2. Identificarea şi clasificarea în situaţii reale şi/sau modelate a fracţiilor ordinare şi numerelor zecimale finite
Obiectivele lecției.
La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice fracții în diverse contexe;
O2să scrie și să citească fracțiile propuse;
O3să  utilizeze terminologia aferentă noțiunii de fracție (fracție, linie de fracție, numărător, numitor, fracție subunitară, echiunitară,       
         supraunitară);
O4 - să compună și să rezolve probleme și/sau situații de problemă din cotidian cu utilizarea fracției;
O5 - să demonstreze abilități de lucru în grup și/sau pereche în cadrul lecției.

Metode și tehnologii: Problematizare, descoperire, RAI, lucru individual, lucru la tablă, lucrul în perechi/grup, discuție euristică, conversația, cooperarea, dictare matematică.

Materiale didactice: fișe, tabla, manual, proiector.


Etapele lecției
Ob
timp
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Metode și procedee
Evaluare
Organizarea clasei

1/
Salută elevii. Pe tablă este scrisă data și tema în clasă. Verificarea pregătirii pentru lecție și a prezenței elevilor.
Salutarea. Pregătirea rechizitelor.


Verificarea temei pentru acasă și captarea atenției.
O1
-
O3
3/


3/
*Ce ați avut pentru acasă?
* Pentru că v-ați sculat azi mai devreme ca deobicei și ați  venit la lecție, am hotărât să mai invit la noi la lecție pe cineva. Sunteți deacord? Prezint invitații virtuali (anexa 1)
*Grilă de întrebări. (anexa 2)
Rița și Arci au venit la voi cu niște cadouri. Pentru a menține un mod sănătos de viață v-au adus câteva mere. Dar deoarece ei nu prea cunosc matematica ne roagă să le împărțim singuri.
Cum putem realiza acest lucru dacă avem 9 mere? A câta parte din merele pe care le avem îi revine fiecărui grup? Cum putem împărți 3 mere la 6 copii în mod  egal?  Care sunt elementele unei fracții? Ce reprezintă numitorul fracției? Ce reprezintă numărătorul fracției? Ce număr nu poate fi scris la numitor? De ce?
Ex. 6, 7 pag. 90, 91.



elevii răspund la întrebările propuse de profesor.
Conversația.



Individual
Frontală

Anunțarea temei noi și a obiectivelor.




Fracții subunitare, echiunitare și supraunitare.
Elevii notează tema în caiet



Predarea- învățarea materiei noi.
O1
-
O3

10/
Profesorul aduce noțiunea de fracții subunitare, echiunitare și supraunitare prin demonstrarea modelelor de fracții cu implicarea elevilor.

Profesorul propune elevilor sistematizarea grafică a informației noi. (anexa 3)
Participă la introducerea noțiunelor noi. Observă, descoperă  și analizează.

Reproduc schema în caiete.
Descoperire, problematizare, discuție euristică.
Harta conceptuală.
Frontală
Consolidarea materiei și formarea capacităților:





O1
-
O3

O1
-
O5
3/+ 2/





3/+ 2/






3/+ 2/



   a)      La nivel de reproducere
”La ciuperci”
La tablă vor fi aplicate 3 coșulețe cu inscripții corespunzătoare pentru fiecare tip de fracție. În jurul coșulețului vor fi aplicate în mod haotic mai multe ciuperci, care vor avea pe picioruș înscrisă o fracție. 3 elevi la tablă vor strânge „ciupercile”, analizează și argumentează. (anexa 4)
     b)La nivel productiv
      ·        Propun fiecărărei grupe câte o fișă de lucru.
I grupă.   Scrie fracția după porțiunea colorată
II grupă. Colorează porțiunea indicată de fracție
III grupă. Completează tabelul.
După finisarea sarcinei grupele schimbă între ele fișele pentru verificarea corectitudinei. (anexa 5)
      · Propun spre relizare ex. Din manual. Pentru fiecare grupă alt exercițiu.
I grupă – ex. 9 pag. 91
II grupă – ex.10 pag. 91
III grupă -  ex. 11 pag. 91
Fiecare ex. Are câte 3 variante (a, b, c). Fiecare variantă va fi rezolvată de o pereche a grupului.
    

3 elevi lucrează la tablă, elevii din clasă completează în caiete.


Lucrul diferențiat pe grupe.





Rezolvă ex. din manual


Cercetare, analiză, argumentare








Lucrul pe grupe, în perechi, lucrul individual.
Lucrul cu manualul.


Formativă



Formativă



Evaluare reciprocă.

Evaluare frontală.
Evaluarea:

O1
-
O3

4/

Fiecare elev va primi câte un șablon pentru Dictare matematică.  (anexa 6)
     1.      trei pătrimi
     2.      fracție subunitară cu numitorul 6
      3.      un sfert
      4.      o treime
      5.    fracție echiunitară cu numărătorul 3
      6.     două părți din opt
      7.      a cincea parte
      8.      șase pătrimi
      9. fracție supraunitară cu numărătorul 7
     10.  număr ce nu poate fi scris la numitor.
*! Notarea celor mai activi.
Efectuiază sarcina
Dictare matematică
Formativă de tip sumativ
Bilanțul lecției. Concluzii.
O1
-
O5
        
2/

3/

    ·         Dați exemple de utilizare a fracțiilor ordinare în cotidian;
Dați exemple de utilizare a fracțiilor ordinare la alte discipline școlare.
      ·   Răspunde, Aruncă, Interoghează.
Profesorul aruncă mingea primului elev și acordă o întrebare. Elevul răspunde, apoi aruncă o întrebare următorului elev și –i pune o întrebare. Procedeul continuă de mai multe ori.
 Răspund la întrebările colegilor și acordă întrebări colegilor.
 Tehnica RAI
Frontală
Asigurarea retenției și a transferului


3/
Ex. 22 pag. 92;  ex. 29 pag. 93
Explic sarcinile.
Notează tema în caiete.









3.